Rośliny cebulowe to nie tylko takie, których podziemną częścią jest cebula, ale także rośliny, wytwarzające kłącza i bulwy. Część z pośród nich kwitnie wczesną wiosną i stanowi niezwykle atrakcyjną dekorację jeszcze ponurego i szarego ogrodu. Inne zaś kwitną począwszy od lata, aż do jesieni, zachwycając nas barwą własnych kwiatów. Warto zatem poznać tajniki właściwego sadzenia, jak i pielęgnacji tychże wyjątkowych roślin.
Jak przygotować cebulki kwiatowe oraz stanowisko do sadzenia?
Cebule kwiatowe – odpowiednie przygotowanie gleby i stanowisko
Zanim przystąpimy do posadzenia cebulek kwiatowych, należy właściwe przygotować podłoże pod nie. W tym celu konieczne jest usunięcie chwastów, jak i przekopanie grządek. Cebule kwiatowe nie lubią bowiem obecności chwastów, tym bardziej perzu, który znacząco ogranicza ich swobodny rozwój, jak i zabiera z gleby wodę i niezbędne składniki pokarmowe. Niemniej jednak niektóre z cebul, jak chociażby cebulki hiacyntów, krokusów, szafirów, czy tulipanów można sadzić na trawnikach i obecność źdźbeł trawy nie będzie im w ogóle przeszkadzała.
Cebule kwiatowe należy sadzić w glebie bogatej w próchnicę, a przy tym lekkiej. Warto zatem wzbogacić ją w dodatek wieloskładnikowego nawozu mineralnego, czy kompostu. Cebule kwiatowe będą wymagały również właściwego stanowiska. Najlepiej jest sądzić je w miejscach nasłonecznionych, albo w delikatnym półcieniu, chociażby pod koronami drzew, gdzie światło będzie rozproszone. Należy także mieć na uwadze to, że cebule kwiatowe nie będą tolerowały miejsc podmokłych. Zbyt długo utrzymująca się wilgoć będzie przyczyną gnicia cebuli kwiatowych. Gdy sądzimy w ogrodzie wiosenne cebulę kwiatowe, warto pamiętać o tym, aby każdego roku zmienić im stanowisko. Dzięki takiemu postępowaniu uchronimy je przed atakiem grzybów.
Zaprawianie cebul kwiatowych stanowi gwarancję sukcesu w uprawie
Zaprawianie cebuli kwiatowych stanowi niezbędną czynność, jeżeli pragniemy ochronić swoje rośliny przed ewentualnym atakiem chorób o podłożu grzybiczym. W glebie bowiem występują różnorodne rodzaje grzybów, które mogą zaatakować cebule kwiatowe i doprowadzić do procesu ich gnicia i obumierania.
Zaprawianie cebuli kwiatowych polega głównie na zmoczeniu ich jeszcze przed posadzeniem w środku grzybobójczym. Cebule kwiatowe należy zanurzyć w całości we właściwym preparacie. Po określonym przez danego producenta czasie, trzeba wyciągnąć cebulki kwiatowe ze środka, później wysuszyć, a na koniec posadzić w glebie. W identyczny sposób można zaprawić także nasiona kwiatów, co będzie gwarancją ich lepszych wschodów, jak i wzrostu.
Na rynku dostaniemy różne preparaty, służące do zaprawiania cebuli, jak chociażby Topspin, Kaptan, czy też Bravo. Środki te występują w postaci proszku, albo zawiesiny, dlatego zanim je zastosujemy trzeba koniecznie je rozcieńczyć we właściwej dawce wody, zgodnie z dołączoną instrukcją.
W jaki sposób powinno się sadzić cebule kwiatowe?
Aby właściwie przygotować rabatę do posadzenia cebulek kwiatowych, najpierw trzeba usunąć z niej powierzchniową warstwę ziemi. Głębokość, na jaką posadzimy cebule kwiatowe, zależna jest od rozmiaru samych cebul. Na ogół praktykuje się zasadę, że cebule powinno się sadzić na głębokości około 2, albo 3-krotnej ich wysokości. Jeśli podłoże jest podmokłe i zwięźle, możemy posadzić je trochę płycej, stosując przy tym dodatkową warstwę drenażu. Zabezpieczymy dzięki temu całe cebule i korzonki przed gniciem.
Zarówno wiosenne cebule kwiatowe, jak i te które sadzimy jesienią, powinno się sadzić we właściwym położeniu. Miejsce, gdzie wyrastają korzonki, musi zostać skierowane ku dołowi. Niemniej czasami zlokalizowanie tego punku na cebulce jest trudne. Wtedy najlepiej jest posadzić ją na boku. Bardzo istotna jest także odległość między cebulami. Jesienne cebule kwiatowe posiadają zdolność do zimowania w ziemi, dlatego nie trzeba ich każdego roku przesadzać. Podczas ich sadzenia należy zatem pozostawić trochę więcej miejsca między nimi, aby miały szansę się rozrastać.
Duże znaczenie podczas sadzenia cebul ma także wysokość roślin, które z nich będą wyrastać. Im wyższa będzie roślina, tym cebulki należy sadzić w większej odległości. Cebulki tulipanów wysokich trzeba sadzić w odstępach ok. 30 cm, zaś niskich egzemplarzy co 4-5 cm. Ponieważ kwiaty cebulowe najbardziej okazale prezentują się w grupach, należy posadzić je po kilka, kilkanaście, a nawet i kilkadziesiąt sztuk jednego gatunku.
Celem ułatwienia sobie pracy podczas sadzenia cebuli kwiatowych warto jest zaopatrzyć się we właściwe akcesoria ogrodnicze, takie jak dołownik, czy też sadzarka. Takie akcesoria ogrodnicze ułatwią nam wykopywanie dołków, jak i bardzo precyzyjne sadzenie roślin. Możemy zakupić je nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale i w internetowych sklepach ogrodniczych.
Kiedy sadzić wiosenne cebule kwiatowe?
Rośliny cebulowe kwitnące latem należy sadzić wiosną, z uwagi na ich wrażliwość na niskie temperatury. Przed zimą powinniśmy je wykopać z ziemi i przechowywać w chłodnym miejscu, gdzie temperatury będą dodatnie. Już w marcu możemy posadzić lilie, trochę później frezje, irysy, mieczyki, czy liliowce. W maju zaś należy wysadzać cebule kwiatowe Ismeny, agapantu, czy dalii.
Jesienne cebule kwiatowe – terminy sadzenia
Nikt z nas nie wyobraża sobie wiosny bez kolorowych krokusów, hiacyntów, tulipanów, czy też niebieskich szafirków, albo śnieżnobiałych przebiśniegów. Aby te piękne kwiaty ozdobiły nasz ogród razem z nadejściem wiosny, konieczne będzie ich posadzenie na rabaty jeszcze jesienią poprzedniego roku.
Jesienne cebule kwiatowe powinny być sadzone od września do października. Wtedy to kończy się dla nich okres tak zwanego spoczynku i muszą trafić do gleby, aby jeszcze przed zimą się ukorzenić. Niektóre z pośród roślin, takich jak narcyzy, czy cesarska korona można wysadzać na stanowiska już w sierpniu. Przebiśniegi, hiacynty i cebulice najlepiej będzie posadzić w drugiej połowie września. Nieco później, bowiem na przełomie września i października należy sadzić krokusy, tulipany, lilie i szafirki.