Czym jest ostra plamistość oczkowa zbóż?

Powodem rozwoju choroby jaką jest ostra plamistość oczkowa zbóż jest przede wszystkim duży udział zbóż w płodozmianie i wszelkie wprowadzane uproszczenia w uprawie. Jest to choroba wywoływana przez grzyby z rodziny Rhizoctonia. Inną jej nazwą jest rizoktoniza zbóż.

Objawy choroby zbóż

Chorobę tę można rozpoznać przede wszystkim poprzez pojawiające się na zbożu kremowe lub jasnobrunatne plamy z ciemnobrunatnymi obwódkami. Pojawiają się one przede wszystkim na międzywęźlach źdźbła. Są ostro zakończone i wyraźnie odróżniają się od zdrowej tkanki. Znamiona choroby można zauważyć również na korzeniach, które są zbrunatnione. Jest to oznaka ich gnicia. W takich warunkach roślina nie jest odporna na suszę, niedobór składników odżywczych oraz nie jest w stanie się odpowiednio zakorzenić. Źródeł infekcji należy poszukiwać w infekcjach pożniwnych. Przede wszystkim ta choroba atakuje zboże podczas chłodnej i suchej pogody. Przede wszystkim należy uważać na zboża ozime, bo one są bardziej narażone na tę chorobę niż ozime.

Odporność na chorobę – brak

Problemem ostrej plamistości oczkowej zbóż zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy. Po serii badań stwierdzili, że nie ma odmiany zboża, która byłaby odporna na tego typu chorobę. Jednak, to co się udało to wyodrębnienie odmian mniej podatnych na taką chorobę. Najmniej podatnymi odmiana są Fregata i Figura. Natomiast odmianami, które szczególnie są narażone na tę infekcję są Loyal, Jantarka, Cubus, Kuban, Muszelka, Ostka Strzelecka, Dekan oraz Rywalka.

Powszechny grzyb

Teraz mamy bardzo złą wiadomość. Grzyb, który powoduje ostrą plamistość oczkową zbóż czyli Rhizoctonia występuje w prawie 80% gleb. Oznacza to, że praktycznie w całej Polsce tego typu infekcja może zniweczyć cały trud rolnika. Ponadto, europejscy badacze potwierdzają odkrycie polskich naukowców. Taki grzyb występuje równie często w europejskich glebach, co jest bardzo niepokojącym zjawiskiem.

Ochrona przed chorobami zbóż

Na szczęście, na rynku pojawił się produkt, który będzie w stanie chronić plony zbóż przed ostrą plamistością oczkowa zbóż. Tym produktem jest zaprawa nasienna Vibrance Gold 100 FS. Działa ona ochronnie zarówno na zboże ozime jak i jare. Chroni zarówno przed tą chorobą jak i innymi, które dotykają zboże. W swoim składzie posiada 3 substancje aktywne: sedaksan, fludioksonil, difenokonazol.