Groźny Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to roślina, o której głośno jest obecnie w mediach każdego rodzaju. Nie jest to bowiem niewinna roślina pokrywająca łąki i rosnąca w różnych miejscach, w rowach lub blisko domów. Może spowodować liczne problemy zdrowotne, a nawet zagrożenie życia. Z tego powodu warto unikać tej rośliny, mimo jej kuszących, białych kwiatów i nie tworzyć z niej ozdobnych bukietów do domu.

Co to jest Barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego jest najwyższą rośliną zielną w Polsce. W bardzo sprzyjających warunkach może mieć nawet 3,5 metra wysokości. Rzadko spotyka się takie egzemplarze, najczęściej są one znacznie niższe, chociaż osiągniecie przez nie powyżej metra nie jest problemem. Barszcz jest rośliną dwuletnią. Przez pierwszy rok rozwoju zawiązuje typowe dla siebie rozety, w drugim pokrywają się one kwiatami. Po wydaniu nasion, które zapewniają powiększenie się liczby Barszczu Sosnowskiego, roślina obumiera.
Barszcz Sosnowskiego nie występował naturalnie w Polsce. Przywędrował z Kaukazu w latach 50-tych XX wieku jako pasza dla bydła, jednak nie przyjął się na szerszą skalę, ze względu na swoje wady i odtąd rozmnaża się samodzielnie.

Jak wygląda barszcz sosnowskiego?

Charakterystyczne dla Barszczu Sosnowskiego są duże rozety, pokrywające się w okresie kwitnienia białymi kwiatami. Przypominają baldachimy i u wyrośniętych okazów mogą mieć nawet 50 centymetrów średnicy. Łodygi są grube, a liście długie, mięsiste, mogące mieć maksymalne wymiary aż do 3 metrów.

Czemu Barszcz Sosnowskiego jest groźny?

Niechlubna sława Barszczu Sosnowskiego nie jest wymyślona. Cała roślina jest pokryta niewielkimi, sztywnymi włoskami, z których wydzielany jest trujący sok. Powoduje on poparzenia u wszystkich, którzy dotykają go albo nawet ocierają się przypadkiem o roślinę. W skrajnych przypadkach poparzenia mogą być tak rozległe, że powodują martwicę skóry. Wydziela także olejki eteryczne, które wywołują zawroty głowy.

Barszcz Sosnowskiego a ogród

Pod żadnym pozorem nie powinno się sadzić Barszczu Sosnowskiego w ogrodzie. Jest niebezpieczny i szybko się rozmnaża stwarzając zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt.