Jak pielęgnować ogród latem?

Porządki w ogrodzie wykonuje się nie tylko na początku wiosny, kiedy rośliny budzą się do życia po zimie. Również latem, już na początku lipca, trzeba podjąć pewne działania ogrodnicze, żeby teren wokół domu albo na działce wyglądał zachwycająco. Odpowiednia pielęgnacja znajdującej się w ogrodzie roślinności pozwala jej przetrwać w dobrym stanie i cieszyć oko, aż do późnej jesieni.

Podlewanie roślin

Lipiec to czas upałów, więc podstawowym zadaniem każdego ogrodnika jest dostarczanie roślinom odpowiedniej ilości wody. Kwiaty, zarówno na grządkach, jak i w doniczkach należy podlewać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nie wolno tego robić w ciągu dnia, ponieważ mogłoby dojść do poparzenia roślin. Takie same zasady dotyczą trawy porastającej ogródek oraz roślin balkonowych. Żeby pomóc utrzymać im wilgotność w czasie upału można dodawać do donic i skrzynek hydrożel, który nie dopuści do uschnięcia kwiatów.

Grządki oraz rabatki

Latem, tak samo jak w czasie wiosny trzeba zadbać o usuwanie chwastów. Grządki oraz rabatki powinny być regularnie pielone, w zależności od ilości zbędnych roślin, które porastają ich okolice. Dzięki temu zabiegowi nic nie będzie kradło kwiatom i warzywom składników mineralnych. Aby ograniczyć wyrastanie chwastów można posypać ziemię kawałkami kory.

Pielęgnacja krzaków

Nadejście lipca to również czas na zadbanie o krzewy pokryte kwiatami oraz o żywopłot. Podstawowym zadaniem jest przycięcie krzewów róż, które będą dzięki temu lepiej rosły. Trzeba usunąć przekwitłe kwiatostany, martwe pędy oraz rozprowadzić nawóz dla róż. Żywopłoty trzeba regularnie przycinać przynajmniej raz w miesiącu, odcinając sekatorem młode pędy w połowie ich wysokości. Przycinanie powinno mieć miejsce w pochmurne dni, wtedy odsłonięte liście nie zostaną poparzone.

Rośliny cebulowe

Okres letni to także czas na zadbanie o cebulki kwiatów, które dotąd znajdowały się w ziemi. W lipcu trzeba skończyć wykopywanie cebuli tulipanów, nasturcji, narcyzów, czosnku, zimowitów. Po wykopaniu należy ułożyć je w suchym i przewiewnym miejscu na 3 tygodnie.