Nowy sposób na wyleganie zboża – skracanie

Każdy rolnik dobrze wie, że wyleganie zboża jest poważnym problemem. Może doprowadzić nawet do 40% strat w plonach, co jest bardzo dużym odsetkiem. Ponadto, w takiej sytuacji obniża się również jakość całego ziarna, co powoduje kolejne straty. Wykryto, że jednym ze sposobów walki z wyleganiem jest niedopuszczanie do wydłużania pędów przez ich skracanie.

Czym są retardanty?

Retardanty to produkty, dzięki którym możliwe jest hamowanie wzrostu roślin wyższych bez jednoczesnego ograniczania ich produktywności. Dzięki takim zabiegom, możliwe jest skuteczne ograniczenie wylegania, które wywoływane jest przez czynniki genetyczne lub agrotechniczne. Innymi przyczynami wpływającymi na te przypadłość mogą być choroby podstawy źdźbła oraz zmiany pogodowe takie jak silmy wiatr oraz deszcz.

Działanie regulatorów wzrostu zbóż

Głównym działaniem regulatorów wzrostu jest wzmocnienie stabilności rośliny poprzez ograniczenie wysokości pędów głównych i stworzenie pędów bocznych. Dzięki temu zboże może się lepiej rozwijać. Zboże posiada dzięki temu źdźbło o dobrych parametrach. Jest silne i nie będzie dzięki temu podlegało wyleganiu. Zboże w takich warunkach jest odporne zarówno na silny wiatr jak i na deszcz. Dzięki temu, że roślina zostanie utrzymana w pionowej pozycji, nie dojdzie do zakłóceń transportu wody i substancji odżywczych, które pozwalają na jej odpowiedni rozwój.

Dobór regulatorów wzrostu

Ważne jest, aby pamiętać o kilku rzeczach podczas dobierania regulatorów wzrostu. Należy zwrócić uwagę na ich zdolność do skracania oraz na pogrubianie źdźbła. Ale nie tylko. Warto zwrócić uwagę również na stymulację wzrostu systemu korzennego. Dzięki temu, że nasze zboże będzie miało dobrze rozwinięty system korzenny, będzie w stanie utrzymać się w pionie i nie będzie podlegało wyleganiu.

Produkty przeciwdziałające wyleganiu

Dobrym sposobem na przeciwdziałanie wyleganiu jest wybranie odpowiedniego preparatu. W walce z wyleganie w zakresie problemów ze źdźbłem i korzeniami, pomoże nam Medax Top, który oferowany jest przez firmę BASF. Przede wszystkim przyda nam się do walki z wyleganiem pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego. Działanie preparatu polega na równomiernym skracaniu łodygi we wszystkich nowo powstających międzywęźlach. Doprowadza również do pogrubienia źdźbła i poprawia ukorzenienie. Ponadto, warto również podkreślić, że taki preparat można aplikować niezależnie od pogody co jest jego bardzo dużą zaletą.