Pielęgnacja ogrodu z nadejściem jesieni

Początek września to czas bardzo wytężonej pracy ogrodowej. Właśnie trzeba podjąć pierwsze kroki zmierzające do przetrwania roślin w czasie zimy. Prawidłowe wykonanie wszystkich prac pielęgnacyjnych sprawi, że z nadejściem kolejnej wiosny ogród będzie znacznie piękniejszy.

Sadzenie drzew, drzewek, iglaków

Wrzesień to pora sadzenia dla niektórych rodzajów roślin. Jednymi z nich są drzewka oraz iglaki, które powinny być sadzone właśnie w tym terminie. Ziemia jest ciepła, lecz temperatura nie tak wysoka, jak wcześniej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko uschnięcia nowo posadzonych roślin. Należy przyjrzeć się także starym drzewom oraz zebrać zgniłe elementy, liście i owoce, znajdujące się pod nimi. Jednocześnie właśnie we wrześniu po raz ostatni można przycinać żywopłoty formowane.

Sadzenie cebulek

Nadchodząca jesień jest czasem przesadzania i rozmnażania roślin, które zimują w ziemi, a następnie kwitną wiosną oraz wczesnym latem. Należą do nich goździki, krwawniki, bergenie, barwinki. Trzeba je rozmnożyć poprzez podział byliny na części.
We wrześniu można posadzić także wrzos, który zacznie kwitnąć już wiosną, jednak aby do tego doszło niezbędne jest zapewnienie mu kwaśnego podłoża.

Kopanie i przekopywanie

Już z nadejściem września trzeba wykopać z ziemi cebulki i bulwy tych roślin, które są bardzo wrażliwe na temperaturę i nie przetrwają zimy w glebie. Wśród tej grupy znajdują się ismeny, tygrysówki, mieczyki. Cebulki należy przewietrzyć, oczyścić, a następnie przechowywać w pojemnikach przysypanych trocinami w przewiewnym pomieszczeniu.

Zabezpieczanie roślin wodnych

O sadzeniu roślin wodnych we wrześniu można zapomnieć, ponieważ jest już na to za późno. W przypadku wodnej roślinności jest to pora na przygotowanie jej do zimowania. Oznacza to przycięcie roślin na kilka centymetrów od miejsca, z którego wyrastają korzenie. Wrażliwsze na zmiany temperatury kalie, rosnące na brzegu stawu, trzeba przenieść do piwnicy o umiarkowanej temperaturze, a rośliny bardziej wytrzymałe, np. grzybienie, przesunąć na samo dno ogrodowego stawu.