Posiadacze ogrodów doskonale wiedzą, że nie jest to tylko miejsce relaksu, ale również wytężonej pracy. Należy ją wykonywać również w miesiącach letnich, zarówno w lipcu, jak i w sierpniu. Sierpień w ogrodzie jest nie tylko pełnią lata, ale powolnym przygotowaniem ogrodu na nadchodzącą jesień, dlatego niezbędne jest odpowiednie zadbanie o posiadane rośliny oraz inne elementy ogrodu.
Dbanie o przydomowy staw
Posiadanie stawu lub oczka wodnego w ogrodzie jest bardzo modne i dodaje ogrodom uroku, jednak trzeba o nie dobrze dbać. Latem, kiedy powietrze jest ciężkie i gorące w wodzie może brakować tlenu. Dobrym pomysłem jest zamontowanie w stawie niewielkiej fontanny. Pozwoli to na dotlenienie wody oraz jej poruszenie, dzięki czemu nie dojdzie do rozwoju bakterii ani wylęgania się komarów. W sierpniu można również sadzić rośliny wodne, uważając żeby przed zasadzeniem nie przeschły. Jest to również dobry czas na usuwanie nadmiaru glonów oraz instalowanie filtra, który nie dopuści do ich pojawiania się w przyszłości.
Zasady pielęgnacji trawnika
Pielęgnowanie trawnika latem oznacza przede wszystkim jego podlewanie. Gdy upały są bardzo wysokie, trzeba robić to codziennie, najlepiej pod wieczór. Idealnie nadają się do tego zraszacze, które można ustawić automatycznie na konkretna godzinę. Podlewanie powinno trwać tak długo, aż ziemia pod trawą dobrze nasiąknie. Nawet na 10 centymetrów.
W sierpniu nadal należy kosić trawniki, przycinając trawę na 6 centymetrów. Jeśli będzie krótsza może nie poradzić sobie z wysokimi temperaturami i całkowicie uschnąć. Po skoszeniu, ściętą trawę warto pozostawić na trawniku, aż do jej wyschnięcia. W trakcie wysychania zapewni wilgotność trawie pod spodem.
Wykonanie kompostu
Sierpień to ciąg dalszy tworzenia pryzmy kompostowej, czyli zbierania resztek organicznych z gospodarstwa domowego. Trzeba pamiętać o utrzymywaniu stałej wilgotności kompostu. Jednak nie można zalewać go wodą. Ma być mokry dzięki temu, co jest do niego wrzucane. Pozwali to na szybsze zachodzenie procesów, które sprzyjają wytworzeniu się dobrego nawozu pod rośliny.